Okullarda beden eğitimi

Kategori : Genel

Haftada 4 saat beden eğitimi

Bakanlık öneriyi kabul ederse ilk ve ortaöğretim öğrencileri daha fazla spor yapacak

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) temsilcilerinin de katıldığı ”Haftalık Ders Programını Değerlendirme Çalıştayı”nda beden eğitimi dersinin haftada 4 saate yükseltilmesiyle ilgili önerinin de ele alındığı bildirildi.

GSGM’nin internet sayfasında yer alan habere göre, bir süre önce yapılan düzenlemeyle beden eğitimi derslerinin bazı sınıflarda haftada bir saate indirilmesine karşı yükselen tepkiler sonuç verdi.

Başkent Öğretmenevi’de 15-16 Mart tarihleri arasında çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen ”İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgeleri Değerlendirme Çalıştayı”nda önemli konular gündeme geldi.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nü temsilen çalıştaya katılan heyetin başkanlığını yapan Genel Müdür Yardımcısı Nuri Demirci, dünyada sporda büyük başarı kazanan ülkelerden ABD, Rusya, İngiltere, Kore, Ukrayna ve İsveç gibi ülkelerde beden eğitiminin haftada 8 saat yapıldığına dikkati çekti.

Demirci, şöyle devam etti:

”Gelişmiş ülkelerde beden eğitimi, müfredatın yüzde 10′nuna tekabül eder. Bizde mevcut durum yüzde 3,5′tir. Çalıştayda beden eğitimi dersinin ilköğretimin bütün sınıflarında 4 saat zorunlu, ortaöğretim ve dengi okullarda ise haftada 2 saati zorunlu 2 saati seçmeli olmasını önerdik. Yapılan detaylı incelemeler sonunda önerimiz kısmen kabul edildi. İlköğretim, ortaöğretim ve dengi okullarda 2 saati zorunlu, 2 saati seçmeli olması kabul gördü. Bilindiği gibi beden eğitimi kategorisine giren satranç daha önce 1 saat seçmeli ders olarak müfredata girmişti.”

DERSİN ADININ DEĞİŞTİRİLMESİ ÖNERİLDİ
Toplantıda ayrıca beden eğitimi dersinin adının ”Beden Eğitimi ve Spor” olarak değiştirilmesini teklif ettiklerini bildiren Demirci, şu bilgiyi verdi:

”Bu değişiklikle çocuklara teorik olarak da bir spor kültürü vermeyi amaçlıyoruz. Okul öncesi sporu sevdirme, bir seyir zevki kazandırma, özellikle olimpik branşlar hakkında bilgi sahibi yapma temel hedeflerimiz. Çünkü, Türk toplumu maalesef sporu futbol hariç seyretmiyor. Kaliteli, bilinçli seyirci sayısının olimpiyatlara ev sahipliğinde dikkate alınan donelerden biri olduğu unutmamalı.”

Çalıştayda alınan kararlar, uzmanlarca değerlendirildikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu tarafından kabul edilmesi durumunda hayata geçecek.

Etiketler :

Okullarda beden eğitimi - Benzer Makaleler

Toplam 3 Yorum Yapılmış

  1. resul demişki 17 Şubat 11 08:04 

    Ben Kayadibi Köy’yünde otuyuyorum. Bizim okulumuzda ismi” Şehit Zafer Gülseren İlköğretim Okulumuzda” okuyorum. Bizim okulumuzda spor malzememelerimiz yok. Bizim okulu birçok arkadaşimiz birçoğu spor malmeleri olmadiği için arkadaşlarimiz oynalamiyorlar.yardimlayinizi bekliyoruz. saygilamizla.

  2. Kattspuse demişki 23 Mayıs 11 21:59 

    Iyi bir baslangic

  3. ece demişki 19 Aralık 11 11:30 

    nee bu anlamadım

Hemen alttaki formu doldur ve yorumunu ekle