Ragbi (Rugby) Oyun Kuralları

Kategori : Genel

Rugby, On beşer kişilik iki takım arasında oval bir topla oynanan oyun. Oyunculardan 8′i savun­ma, 7′si forvettir. Oyun alanı en az 125×66 m en fazla 144×70 m boyutla­rında dikdörtgen olup, çizgilerle bölümlenmiştir. Oyun 40 dk’lık iki devre halinde ve toplam 80 dakika oynanır. Devre arası 5 dakikadır. Oyunda amaç topu elle, ayakla taşıyıp sayı yapmaktır. Takımlar genellikle iri yapılı, güçlü, iyi koşan, zeki oyunculardan kurulur. Rakibin hücu­munu durdurmak için topu taşıyan oyuncuyu tutup, düşürmek ve taşıdığı topu yere değdirmek gerekir. Ragbide sayı yapmanın iki temel yolu vardır. Try ve alan golü.

Mert Ataray; Rugby Oyuncusu,

Kadıköy Rugby Kulübü Kurucusu, Türkiye Rugby Federasyonu Teknik Kurul Üyesi.

1978 yılında Hamburg’da doğdu. 1984 yılında ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti ve öğrenim hayatına İstanbul’da başladı. 1991 – 1996 yılları arasında Beşiktaş Kulübü bünyesinde kürek sporu ile uğraştı.

2001′de İstanbul Ottomans Kulübü’nde rugby oynamaya başladı. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu olan Ataray, 2006′da arkadaşlarıyla birlikte Kadıköy Rugby Kulübü’nü kurdu. Halen bu kulübün başkanlığını ve Türkiye Rugby Federasyonu Teknik Kurul Üyeliği görevlerini sürdürüyor.

Etiketler :

Ragbi (Rugby) Oyun Kuralları - Benzer Makaleler

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Hemen alttaki formu doldur ve yorumunu ekle